Подорож пластунки зі Львова до Сіднею
Дата народження: 19.09.1942
року (м. Львів)
Юнацький гурток «Кобри»
Курінь УСП і УПС ч. 30 «Блискавки»
Про дитинство …
«Я народилась у Львові, але коли війна почала швидко розвиватись між Росією і Німеччиною, я виїхала із батьками з нашого улюбленого Львова, перше до Кракова, а відтак ми опинилися на французькій зоні у Фрайбурзі (Німеччина).
Там у 1949 році, маючи сім років батьки мене записали до Пласту. Провідником був друг Маринович. Того ж року ми рішили посилитися в Австралії, бо ця держава запрошувала переміщених людей на працю. Ми чекали три місяці в Неаполі, в таборі біженців. Ми пливли на кораблі «Скавгум» і через чотири тижні їдучи через Суез Канал і індійський океан, ми прибули до Мельбурну (Австралія). І згодом почалось пластування…»
Із блиском в очах
1959 року у Сіднею створився курінь УСП «Блискавки». Ініціаторками стали вихідці із гуртків «Кобри», «Калина» та «Блискавки». Думаючи над назвою куреня, дівчата, без сумніву обрали «Блискавки», оскільки саме ця назва віддзеркалювала характери молодих дівчат. Пластування серед австралійської природи, було цікавим та захоплюючим. Протягом року, дівчата ставали організаторками балів, вечорів розваг, влаштовували картинні аукціони, ставали проводом станичних таборів, втілювали виховну працю, організовували вікторини та олімпіади для юнацтва.
Под. Дарія Загородна була довгий час делегаткою до Австралійської Асоціації Скаутів в Екзилю. Пройшло майже десять років і у 1965 році пластунки перейшли до лав сеньйорок, де отримали порядкове число 30-ть.
Кенгуру на хустці
На даний час у Сіднею проживає 20 сеньйорок і дві старші пластунки. Бронзові хустки із вишитими жовтими кенгуру, нажаль можна зустріти дуже рідко. Вже у cтаршому віці, коли діти підросли, Блискавки почали працювати більше для суспільства і громади.
Так шляхом організаторської праці, за плечима залишились приємні згадки про «Олімпійські ігри у Сіднею» (2000р), де под. Дарія Загородна допомагала делегацію українців як офіційний перекладчикі. Ще зголосилися, як добровольці підчас Олімпіади та Паралімпіади, члени куреня "Блискавки".
Блиски світу
У країнах: Австралія, Англія, Канада, Україна живуть поодинокі сеньйори,які в силу обставин були змушені покинути Австралію, а деякі ще і пластування. Причини були різними: одруження, еміграція, робота, пошуки кращого життя. Основна цілість куреня залишилась у Сіднею.
Таку нагоду «пошуку роботи,друзів і мандрування» у 1969р. отримала і под. Дарія , яка побувала в Європі, а згодом затрималась на тринадцять років у Північній Америці. Проте ні сім’ю, ні Пласт под. «Перла» не залишила.
Спогади…
«Їдучи по світі я стрічала пластунів,які мене все тепло вітали. В Німеччині, а аме в Мюнхені, я запізнала професора Яніва, який запросив мене на Андріївський вечір, який зорганізували пластуни. Як я доїхала до міста Торонто (Канада) і не знаючи нікого я заглянула до телефонної книги і знайшла там Пластовий дім. Коли я подзвонила до домівки то відповіла Тоня Горохович (тепер покійна). Вона запросила мене приїхати. Тут я запізнала пластунів з Аргентини. Якраз закінчилась нарада ГПБ і переобирання нового проводу. Тоня познайомила мене з новим головою пл. сен. Василем Палієнком, який запросив мене до свого дому в гості. От тобі пластова родина! Ми до пізньої ночі розмовляли про Пласт. Я Василеві багато розповіла про Австралію і мовляла, що було б гарно якби хтось із ГПБ відвідав Австралію, щоб познайомитись із нашими обставинами. І так сталось! Василь незадовго прилетів до нас, а після нього ще і поїхав Начальний пластун друг Юрій Старосольський.
У Ню Йорку, я познайомилась із Бурлаками і пісні, які ми співали при ватрі в Далекій Австралії стали мені виразнішими, зрозумілі. Багато членів з гуртка Бурлак, належали до КЛК і мене туди прийняли і я маю приємні спогади спільного лещетування.
Коли я жила в Йонкерсі то я познайомилась з другом Любомиром Романківим, який тепер є нашим Начальним пластуном!
Ми прожили довгі літа на чужині і ці різні країни де поселилися українці, стали рідними. І диво – вже третє покоління далі продовжує пластування і старається затримати українську культуру.
Тепер для нас сеньйорів залишається лиш гарні спомини, про часи таборування в Пласті.»
Подруга Д. Загородна надіслала посилкою нам цінні документи серед яких, книгу подорожей «Подорож однієї сім’ї зі Львова до Сіднею» (автор Тадей Загородній – батько, 2013р. видана). На щастя, всі обставини склались як найкраще, і наша курінна под. Таня Дусь та под. Слава Гошовська прилетіли до Івано-Франківська 28 червня (в часі обраної ними подорожі Україною). Зустріч була дуже теплою! Для нас подруги привезли бумеранга. За курінною традицією, його дарують тим, з яким мають побачитись знову.
Хочеш «Добре блиснути»? У Блискавок це «В міру потреби».
Спасибі, якщо прийняли частинку цієї розповіді для себе. Цікавить щось про курінь пишіть dana.andrukhiv@gmail.com
Цікаві новини про Пласт у Австралії читайте на сайті.
ст. пл. вірл. Дана Андрухів