З 8 по 17 липня 2016 року Божого відбувся табір пташат та УПН «Карпатський трамвайчик» на пластовій оселі, в таборі-музеї «Сокіл», що знаходиться в с. Гриньків Рожнятівського р-ну Івано-Франківської обл., який організував підготовчий курінь УСП та 30-й курінь УПС «Блискавки». Учасниками табору стали 39 новаків та новачок і 19 пташат.
«Сокіл» - це місце, яке має пластовий дух та дихає пластовою історією уже 90 років. Цю оселю в 20-х рр. ХХ століття подарував пластунам митрополит Андрей Шептицький і з того часу там відбувалися пластові табори.
Впродовж 10 днів учасники табору «Карпатський трамвайчик» мандрували регіонами України, щодня відвідуючи один з них. Новаки та новачки знайомилися з видатними українцями минулого і сучасності, визначними місцями та отримували шматок карти регіона у якому побували.
День 1: Дякуючи місцевому вуйку та його трактору, нам не довелося тягнути все таборове майно та особисті речі на гору. Попереду нас чекало відкриття табору, знайомство з табором - теренова гра, знайдений лист від Карпатського Трамвайчика та правила подорожі (правильник табору), мультфільм про митрополита Андрея Шептицького та подорож Галичиною на вогнику-відкритті.
День 2: Мандрували Трамвайчиком на Слобожанщину та Донщину: навчалися обороняти незалежність українських земель, стріляючи з пневматичної зброї (дякуємо другу Тарасу, що приїхав) та мали майстерку з техніки гратаж. Україна довгий час вважалася житницею Європи, а тому вчилися місити булочки та пекли їх на вогні ввечері на ройовому вогнику. Новацтво дізналося цього дня багато про уродженця Донбасу – поета Володимира Сосюру на змазі "Любіть Україну". Хоча протягом дня була дощова погода, проте і вона вносила свої принади в красу навколишніх гір. Діти бачили подвійну веселку, яка була зовсім поряд - рукою подати.
День 3: Таборовики помандрували на Волинь: на Шацькі озера та місто Луцьк. Звісно, дещо новеньке дізналися про Лесю Українку та її драму-феєрію "Лісову пісню", адже ставили цей твір у різних жанрах (власне драма, комедія, детектив, мюзикл, балет). Особливим був жанр "Лісової пісні" від батьків пташат - жахи. "Б-рр" місцями було справді страшно! Впевнена, що таборовики надовго запам'ятають сюжет "Лісової пісні". А ще цей день неділя і мали молебень у таборовій каплиці святого Юрія. Це був насичений день і, здається, що всі вже з головою поринули у таборове життя!
День 4: "Гей мандрують пластуни через гори долини", - ці слова з пісні сьогодні були про нас. Мандрували ми по-справжнісінькому і шлях долали немалий, біля 7 км, а може і більше. Новацтво завітало в гості до станичного юнацького табору на Остодір і бачили фундамент зруйнованої в 40-х роках новацької домівки ім. Митрополита Андрея Шептицького. Роздивившись, як таборує юнацтво, новаки та новачки поспівали пісень та мали перекус – смажені сосиски на вогні. Цього дня також мали мандрівку Карпатським Трамвайчиком на Полісся та Середню Наддніпрянщину, познайомилися ближче з постаттю Олександра Довженка, майстрували народну іграшку – півника із сіна. Півники із сіна - то дивна річ, бо вийшли вони неймовірно різноманітними. А були і серед них півники-риби, півники-коні та півники-пташки.
День 5: Це день мандрівки Карпатського Трамвайчика та його друзів на Поділля та знайомство з Миколою Леонтовичем – композитором багатоголосого «Щедрика», який став всесвітньовідомим хітом Різдва. Місто Кам'янець-Подільський – столиця повітроплавання в Україні. Новаки та новачки майстрували парашутики та мали змагання з пускання зроблених парашутів, повітряних зміїв, а також з фрізбі. Родзинкою дня став, звісно, «Щедрик» Леонтовича. Спочатку пані Леся, бабуся пташати, навчала як правильно виконувати цей твір-шедевр на загальнотаборовому співі, а згодом новацтво та пташата практикували «Щедрика» у різних стилях: опера українська та італійська, стиль кантрі, етно, реп, панк-рок, а також були грецький та африканський «Щедрик». І то було мега! Свої версії щедрівки продемонстрували і пташата з батьками.
День 6: Жаркий літній день багатий на мандрівки. Мандрували таборовики на р. Лімницю купатися і засмагати, а також Трамвайчиком на Закарпаття. Закарпаття називали в давнину Срібною Землею, а також там збереглося 12 середньовічних замків до сьогодення. Новаки та новачки вивчали сьогодні «Гімн закарпатських пластунів», познайомилися з постаттю Августина Волошина. Звісно, як же без замків? Дуже дякуємо нашим братчикам Володі Поліщуку та Олегу Нагорному за такий прекрасний змайстрований середньовічний замок, який діти ввечері розмалювали. До замку таборовики прискакали на конях, яких також виготовляли цього дня.
День 7: Мандрував сьогодні Карпатський Трамвайчик зі своїми пасажирами по Запоріжжю, що славиться героїчною козацькою історією. Познайомилися юні мандрівники з гетьманом Богданом Хмельницьким та Запорізькою Січчю на острові Хортиця. І не тільки мандруючі знайомилися із Січчю, але й будували її на річці. Цілий день на таборі точилися розмови про майбутнє таборове весілля. Новаки і новачки готувалися до нього заздалегідь: вивчали весільні пісні, хлопці виготовляли шаблі, дівчата прикрашали своє волосся прекрасною квіткою. І ось, дійство дня розпочалося ввечері. То було краще таборове весілля збережене в українських традиціях: підставна молода, викуп молодої, виїзна церемонія та вінчання священиком, перший танець молодих. Столи вгиналися від смачних макаронів, салату та котлетів. А далі були запальні українські танці. Під кінець весілля молодій свекруха пов'язувала хустку. Та довго не хотіла ставати ґаздинею. І все ж, від долі не втечеш ;). Скоро вона вже перетанцьовувала з весільним вінком із незаміжніми дівчатами, що співали їй «Горіла сосна» та кидала весільний букет. По завершенні на дорогу молоді роздавали гостям гостинці – пряники, які робили пташата.
День 8: Мандрували ми цього дня знову багато і знову довго: на Ангелівську доменну піч та Трамвайчиком Північним Причорномор'ям і Кримом. Новаки та новачки дізналися про пам'ятки архітектури регіону, природу, а також про кримськотатарський народ та його історію. І, звісно, зрозуміли, що кримські татари, які там проживають, аж ніяк не хочуть, щоб Крим був у Росії. А ще діти нагадали собі виступ Джамали з піснею «1944» на Євробаченні і що цей конкурс наступного року проводитиметься в Україні. Доменна піч – то також не просто, а пам'ятка архітектури ХІХ століття промислового виробництва, яка найбільше збережена і єдина така в Україні. Цього дня ми майстрували кораблики та керамічні медальйони з тамгою, гербом України і ще з багато чим, готувалися до конкурсу дефіляди – марширування з впорядом та піснею. Наші новаки і новачки дуже відповідально поставилися до цього конкурсу, але перемогла, звісно, дружба. А після дефіляди ввечері на численні прохання всіх, була запальна вечірка під відкритим небом.
День 9: Остання таборова мандрівка Карпатським Трамвайчиком була на Буковину – край буків та співочий край, де народилася пісня «Червона рута», що її творцем є Володимир Івасюк. День виявився дуже-дуже насиченим: новаки та новачки пускали свої кораблики на річці, майстрували настільну гру «Х та О» з річкових камінців. А ще мали підсумковий змаг по ройових та ланкових вмілостях у братчиків та сестричок: мурашка, журналіст/журналістка, козак-характерник, санітар/санітарочка, летун, народний одяг, зореплавець та астроном. І всі добре справилися з своїми завданнями. Вогник-закриття табору «Карпатський трамвайчик» був дуже гарним і душевним: новацтво показувало імпрези на тему «Чим найбільше запам'ятався табір» (було неймовірно весело, бо згадати було що!), співали пісень, завершили складання карти України – регіонами, якими мандрували. А опісля запускали небесні ліхтарики в небо, загадуючи бажання.
Велике дякую братчикам та сестричкам підтабору УПН «Карпатський трамвайчик». Ви були dream team для керманича виховної програми новацького підтабору: Володя Поліщук, Олександра Баранецька, Петро Джогола, Роман Андрусяк, Віталіна Сеньковська, Стефанія Таран, Олег Нагорний, Оксана Бігун і, звісно, Катя Смірнова ;) !